Jak už zní název našeho odboru, staráme se především o čistotu vody a udržování pořádku na lokalitách, která vlastní naše místní organizace Mladá Boleslav. Jedná se o rybářské revíry Jizera 3 a 4, Klenice, Sukorady a Strenický potok.
Samozřejmou součástí naší činnosti je úzká spolupráce se SÚS v Praze. Pravidelně se několikrát do roka scházíme na územním svazu se zástupci ostatních MO, kde se společně snažíme plnit úkoly, které nám byly během funkčního období dány.
Jedná se například o organizování prevence a sledování případného znečištění vod, v rámci celku monitorování činností při haváriích, které ovlivňují kvalitu vod, podporování vysazování původních a ohrožených druhů a sledování a naopak tlumení výskytu nepůvodních a invazních druhů ryb a ostatních vodních živočichů.
Důležité je i sledování úprav předpisů, týkajících se ochrany přírody a krajiny dle platných předpisů ČR, potažmo předpisů EU, spolupracování s hospodářským odborem SÚS atd.
Již několik let se náš odbor s ostatními zástupci jiných organizací zúčastňuje monitorování rybožravých predátorů, především kormorána velkého, volavky popelavé, případně vydry velké.
Během zimního období (říjen – březen) provádíme každoročně sčítání a sledování pohybu těchto predátorů a výsledky sledování posíláme do Prahy na odbor očisty vod a životního prostředí, který tato hlášení vyhodnocuje.
Ze zákona nemáme jako sportovní rybáři nárok na náhradu škod, způsobených na rybích obsádkách u revírů s tekoucí vodou. Snaha rybářů je tento stav změnit a proto je tato dokumentace o výskytu rybožravých predátorů důležitá pro další jednání s úřady.
Členové našeho odboru se pravidelně zúčastňují vodoprávních řízení, pořádaných např. Magistrátem města Mladá Boleslav, spolupracují se státní správou a správci toků a s orgány ochrany přírody, kde se vždy snaží chránit a prosazovat práva našich rybářů.
V průběhu roku, zvláště v letních měsících s dlouho trvajícími vysokými teplotami provádíme na vytypovaných úsecích Jizery nebo v Sukoradech kontrolní odběry vody. Provádí se měření teploty vody, obsah kyslíku ve vodě, hodnoty pH (kyselost vody), zjišťuje se též případná přítomnost amoniaku ve vodě. I přes vysoké, dlouhotrvající teploty vzduchu (zvláště v roce 2015) nebyly naměřeny žádné kritické hodnoty sledovaných hodnot a nedošlo ani k závažnému úhynu ryb.
Pomáháme též při akcích, pořádaných naší místní organizací, např. při vysazování ryb, rybářských závodech apod.
Společně se členy rybářské stráže v průběhu celého roku kontrolujeme dodržování rybářských povinností rybářů při lovu a dohlížíme na dodržování čistoty a pořádku na našich lokalitách. Zde vidíme stále značné rezervy. I přesto, že povinností každého rybáře, je po ukončení lovu po sobě lovné místo uklidit, se často setkáváme s nepořádkem, který po sobě rybáři zanechávají. Jsou to převážně plastové lahve, igelitové sáčky a tašky, plechovky atd…
Závěrem dovolte, abych do nastávající sezony popřál všem rybářům příjemné chvíle u vody a hodně zážitků a rybářských úspěchů.
Za OČV MO Mladá Boleslav V. Kalista